Pārtrauktā gavēšana (no angļu val. - Intermittent fasting ), dēvēta arī par pārtraukto badošanos ir, apzināta maltīšu izlaišana konkrētos laikos. Par pārtraukto badošanos var runāt, ja cilvēks ilgāku ( līdz pat 20 stundām) laiku izvairās no kaloriju uzņemšanas ( var lietot ūdeni, melnu kafiju un tēju bez cukura) atstājot 4-8 stundu ilgu laikposmu, kas paredzēts ēšanai .Labāku efektu metabolo procesu uzlabošanai sniedz tieši dienas pirmās puses maltīšu ieturēšana, ieteicams ēst laika sprīdī no pulksten 08:00 līdz 16:00. Badošanās palīdz ķermenim atbrīvoties no liekā svara, veicinot atjaunošanās procesus un vairojot enerģiju, kas savukārt veicina spēka pieplūdumu.
Pēdējā laikā pārtrauktā badošanās ir guvusi lielu popularitāti.
Pastāv trīs visplašāk pielietotie pārtrauktie badošanās režīmi:
-
ēdiena uzņemšana ar laika ierobežošanu : 8 st./16 st. ( tas ir 8 st. ēšanas laiks, bet 16 st. ir badošanās )
-
badošanās 5:2 ( piecas dienas normāli tiek ēsts un divas dienas katru nedēļu badojas.)
-
viena diena nedēļā ar samazinātu kaloriju daudzumu ( 500 – 700 kcal/d )
Svarīgi ir saprast, ka šis ēšanas režīms nav “superdiēta” , ar kuras palīdzību tiks zaudēts viss liekais svars. Šis ēšanas režīms ierobežo tikai ēšanas laiku, bet ēdiena izvēlē nekādi ierobežojumi nav. Rekomendēts ir ievērot maltītes, kas atbilst veselīga uztura pamatprincipiem, proti iekļaujot uzturā ar šķiedrvielām, vitamīniem un minerālvielām bagātus produktus. Tāpēc rezultāts ir atkarīgs tikai no paša cilvēka. Ēdot patiesā izsalkumā , ķermenis sev nepieciešamo degvielu iegūst nevis tikai no uzņemtajām kalorijām, bet arī no tauku rezervēm. Un nav pamata uztraukumam , ka , neēdot 16 stundas, ķermenis pārtraukto gavēšanu uztvers kā zīmi astoņās stundās uzņemtās kalorijas noglabāt tauku rezervēs, nevis sadedzināt. Svara zudums, ievērojot šo ēšanas režīmu, visbiežāk ir rezultāts tam, ka tiek uzņemts mazāk kaloriju nekā pirms režīma ievērošanas.
Pārtrauktās gavēšanas plusi ir:
-
samazina ķermeņa tauku masu un svaru.
-
Veicina vielmaiņas paātrināšanos.
-
Samazina cukura un insulīna līmeni asinīs.
-
Palielina augšanas hormonu sekrēciju, kas sekmē tauku dedzināšanu un muskuļu masas pieaugumu.
-
Uzlabo smadzeņu darbību.
-
Uzlabo miega kvalitāti.
Pārtrauktās gavēšanas mīnusi:
-
Tas ir ilgtermiņā grūti izpildāms dzīvesveids. Pārtraucot ierasto režīmu, svars var atgriezties.
-
Var būt sarežģīti savienot ar nenoteiktu ikdienas ritmu, piemēram, ja strādā maiņu darbā.
-
Daļai cilvēku pārtrauktā badošanās, nekonsultējoties ar ārstu, var pasliktināt veselību.
Pirms uzsākt pārtraukto gavēšanu ieteicams konsultēties ar savu ārstu!Atsevišķās situācijās, onkoloģisko slimību, migrēnas, kuņģa – zarnu trakta saslimšanu gadījumos, pēcoperācijas periodā, pēkšņas izmaiņas ikdienas režīmā var pasliktināt stāvokli!
Pārtrauktā gavēšana nav piemērota:
-
Grūtniecēm un māmiņām, kas zīda bērniņu.
-
Bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam.
-
Cukura diabēta slimniekiem.
-
Dažādu saslimšanu gadījumiem.
-
Cilvēkiem, kas cieš no ēšanas traucējumiem.
Neviena veida badošanās neaizstāj veselīgu dzīvesveidu. Svarīgi, ievērojot šos ēšanas ierobežojumus, konsultēties ar atbilstošās jomas speciālistiem, kas sniegtu individuālu un atbilstošu informāciju. Atbildība ir paša cilvēka rokās.
Būsim veseli!