Proktoloģija

Proktoloģija nodarbojas ar slimību ārstēšanu resnās un taisnās zarnas apvidū. Līdz ar to pie ārsta proktologa būtu jāvēršas gadījumos, kas cilvēkam ir apgrūtināta vēdera izeja, sāpes vēdera izejas laikā, nieze anālās atveres apvidū utt. Ārsts veiks izmeklēšanu un diagnostiku, lai noteiktu precīzus saslimšanas iemeslus, kā arī nodrošinās operatīvo ārstēšanu dažādu taisnās zarnas slimību gadījumos, piemēram, hemoroīdi; polipi; hroniski aizcietējumi; jaunveidojumi; un citas taisnās zarnas un apkārtējo audu slimības.

Pie proktologa būtu jāvēršas:

  • ja ir ilgstošas sāpes vēderā;
  • ja vērojami vēdera izejas traucējumi - aizcietējumi vai caureja bez redzama iemesla vai izskaidrojuma;
  • no tūpļa zarnas parādās asiņaini vai gļotaini izdalījumi.

Šie simptomi var liecināt gan par labdabīgām zarnu slimībām, gan onkoloģiju. Tāpēc pie ārsta jādodas nekavējoties, īpaši, ja pasliktinājusies pašsajūta, kā arī vērojams nogurums un svara zudums.

 

Izmeklējumi, ko var nozīmēt proktologs:

  • rektoskopija - taisnās zarnas izmeklēšana ar speciālu ierīci (metāla caurule ar elektriskās gaismas avotu un optisku sistēmu). Šī metode dod iespēju konstatēt gļotādas iekaisumu, hemoroīdus, rētainus sašaurinājumus, labdabīgus un ļaundabīgus audzējus.
  • apakšējā endoskopija jeb kolonoskopija – pacientam droša un nekaitīga izmeklēšanas metode ar kuras palīdzību var diagnosticēt resnās zarnas un arī taisnās zarnas saslimšanas.
  • ultrasonogrāfija - pielieto, lai vizualizētu kā iekšējos orgānus, tā virspusējās struktūras (vairogdziedzeri, krūts dziedzeri, muskuļus, cīpslas, sēkliniekus, u.c.)
  • datortomogrāfija - izmeklēšanas metode, kurā ķermeņa struktūru attēlu iegūšanai tiek izmantoti rentgena stari.
  • magnētiskā rezonanse - tā ir viena no precīzākajām un nekaitīgākajām vizuālās diagnostikas metodēm. Ar elektromagnētiskā lauka un radiofrekvences viļņu impulsu palīdzību iegūst augstas izšķirtspējas visdažādāko orgānu un ķermeņa daļu attēlus, kas ļauj precīzi noteikt diagnozi. 

Piesakies jaunumiem e-pastā

Pieteikties vizītei