• 67331133
  • 27773341
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
  • Darbadienās 8:30-20:00 Sestdien 9:30-13:00
Ultrasonogrāfija bērnam: kā sagatavoties un ko gaidīt

Ultrasonogrāfija bērnam: kā sagatavoties un ko gaidīt

Jūsu mazulim vai nu jau pusaudzim ir nepieciešams ultrasonogrāfijas izmeklējums, kas tas ir un kā tam jāsagatavojas? Kuros gadījumos ultrasonogrāfija ir nepieciešama?

Kopā ar Good Life Clinic speciālistiem esam sagatavojuši Jums nelielu ieskatu, kas palīdzēs justies drošiem un zinošiem ultrasonogrāfiskā izmeklējuma nepieciešamības gadījumā.

 Mazuļiem USG izmeklējumus veic pārsvarā tādu pašu iemeslu dēļ kā pieaugušajiem. Bieži vien pirmo reizi skrīninga nolūkos USG  tiek veikts jau Dzemdību namā.

Tā ir informatīva, neinvazīva un nesāpīga metode. Ultrasonogrāfija ir izmeklēšanas metode, kurā pacienta orgānu vai ķermeņa daļu attēlu vai uzņēmumu iegūšanai izmanto ultraskaņas viļņus.  Ultrasonogrāfijas iekārtas kamera ir zonde vai t.s. „galviņa”, kas tiek novietota tieši uz ādas. Šī zonde raida ultraskaņas viļņus kas atstarojas no bērna ķermeņa  orgāniem un ekrānā veido attēlu. Bērnu vecumā ultrasonogrāfija ir visplašāk pielietotā metode dažādu ķermeņa audu izvērtēšanai. Šo izmeklējumu nozīmē, lai iegūtu vairāk informācijas par pacienta audiem un orgāniem, iegūtu priekšstatu par to formu, kontūrām, izmēriem un struktūru, kā arī citiem aspektiem, kas palīdz Jūsu bērna ārstam plānot vispiemērotāko bērna ārstēšanu.

Ar ultrasonogrāfijas palīdzību iespējams veikt vēdera dobuma, nieru un urīnceļu, kakla un gūžu diagnostiskos izmeklējumus. Kā arī kaulu, locītavu un muskuļu sistēmas, mīksto audu, asinsvadu un neirosonogrāfiju (NSG):  zīdaiņa galvas smadzeņu apskate, kas iespējama, kamēr nav slēdzies lielais avotiņš.

USG izmeklējums nav kaitīgs, jo tajā izmanto ultraskaņu – augstfrekvences skaņu viļņus, tāpēc USG veic arī grūtniecēm.

Bērnu vecumā bieži ir sūdzības par vēdera sāpēm, mazuļi bieži vien nespēj atpazīt sāpju lokalizāciju, un rāda, ka sāp ap nabiņu. Tādos gadījumos vēlams izdarīt USG izmeklējumu, lai precizētu, vai sāpēm ir funkcionāls raksturs, vai arī puncis sāp jau nopietnāku iemeslu dēļ.

Tāpat USG būtu jāizdara, ja zīdainim ir ieilgusi dzelte, kolikas, ja mazulis slikti pieņemas svarā un līdzīgi. Obligāti ultrasonogrāfiskais izmeklējums jāveic, ja ir bijusi vēdera trauma.

“GOOD LIFE CLINIC” speciālisti iesaka USG izmeklējums arī bērniem ar lieko svaru. Gribētos atgādināt, ka arī vairogdziedzera patoloģijas nav tik retas bērnu vecumā, tādēļ,  ja vecākiem šķiet, ka bērnam sirsniņa sitas ļoti strauji vai arī mazais ir ļoti nervozs, vai arī mazajam ir straujas svara izmaiņas, par to būtu jārunā ar ģimenes ārstu, kurš pieņems lēmumu par nepieciešamajiem izmeklējumiem.

Kā mēs varam sagatavoties ultrosonogrāfijas izmeklējumam?

  • Dodoties uz izmeklējumu, līdzi būtu jāņem visi nepieciešamie dokumenti, visu līdz šim veikto radioloģisko izmeklējumu slēdzienus, aprakstus vai izrakstus, pēc ambulatorās vai stacionārās ārstēšanas par konkrēto saslimšanu, ja tādi ir.
  • Tāpat jāņem veikto analīžu rezultātus, kā arī lietoto medikamentu saraksts. Tas ārstam palīdz iegūt maksimāli daudz informācijas, kas atvieglo bērna izmeklēšanu, diagnozes noteikšanu un palīdz izvēlēties piemērotāko ārstēšanu.
  • Vecākiem jau mājās būtu jāsagatavo jautājumi, ko uzdot ārstam vizītes laikā, lai neaizmirstos kaut kas ļoti būtisks.
  • Pastāstiet bērnam par paredzamo izmeklējumu, ja tas ir iespējams, izskaidrojiet, kas notiks un kāpēc tas ir tik svarīgi, ka nebūs nekādu adatu, vai citu biedējošu lietu. Daudzi bērni kļūst nemierīgi, tāpēc svarīgi paskadrot, ka, mierīgi guļot, izmeklēšana notiks ātrāk. Vēl  ir svarīgi paskaidrot bērnam, ka izmeklēšanas laikā telpa būs aptumšota, bet Jūs būsiet blakus kamēr viss notiks.
  • Ja ir paredzēts vēdera dobuma orgānu USG izmeklējums, bērns pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un dzert (izņemot nedaudz tīra ūdens):
  • jaundzimušie un bērni līdz 3 gadu vecumam - 3 stundas pirms izmeklējuma;
  • no 3 līdz 6 gadu vecuma bērni - 6 stundas pirms izmeklējuma;
  • bērni no 7 gadu vecuma - 8 stundas pirms izmeklējuma.

Gadījumos, kad ir vajadzība lietot kādus medikamentus, drīkst uzdzert nedaudz ūdens.

  • Šie paši norādījumi jāievēro, ja ir paredzēti nieru artēriju doplerogrāfijas izmeklējumi.
  • Gadījumā, kad ir nepieciešams nieru vai urīnceļu USG izmeklējums drīkst gan ēst, gan dzert, taču 24 stundas pirms izmeklējuma jāizvairās no pārtikas, kas izraisa gāzu rašanos. Lai izmeklējuma rezultāti būtu pilnvērtīgāki, uz izmeklējumu būtu jāierodas ar pilnu urīnpūsli.
  • Izmeklējot iegurņa orgānus- no 1 līdz 1,5 stundai, pirms izmeklējuma, bērnam ir jāizdzer viens litrs šķidruma, jo urīnpūslim ir jābūt pilnam. Visam šķidrumam ir jābūt izdzertam ne vēlāk, kā pusstundu pirms paredzētā izmeklējuma. Svarīgi ir neiztukšot urīnpūsli pirms USG, tas būs iespējams uzreiz pēc izmeklējuma.
  • Ja nepieciešams izmeklēt mazuļa gūžu locītavas, vēlams to savlaicīgi pabarot un nomainīt pamperi, tas atvieglos procedūras norisi.
  • Kā notiek USG izmeklējums?

Jau laicīgi, pirms izmeklējuma, bērnam ir jāpastāsta, ka šī procedūra nav ne sāpīga, ne nepatīkama un parasti ilgst no 15 līdz 30 minūtēm. Kad sāksies izmeklējums, Jūs drīkstēsiet būt blakus. Uz šādu izmeklējumu, vajadzētu ierasties viegli novelkamā un ātri atpogājamā apģērbā.

Vispirms būs jāapguļas uz izmeklējuma kušetes, tad ārsts uzliks nelielu daudzumu gēla uz izmeklējamā ķermeņa rajona. Ar speciālas zondes palīdzību, kura tiks slidināta pa uzklāto gēlu, dakteris vēros attēlu monitorā.

Gaidām ciemos mazos pacientus, no jaundzimušā pirmajām dieniņām, līdz pat pusaudžu vecumam. ‘’GOOD LIFE CLINIC’’ zinošie speciālisti sniegs Jums ultrasonogrāfisko izmeklējumu pakalpojumus ar mūsdienīgu, jaunākās diagnostikas tehnoloģiju palīdzību.

‘’GOOD LIFE CLINIC’’ speciālisti velta īpašu uzmanību mazajiem pacientiem un labi saprot gan bērnu, gan vecāku vajadzības.


© 2024 Goodlife Clinic. Visas tiesības aizsargātas