• 67331133
  • 27773341
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
  • Darbadienās 8:30-20:00 Sestdien 9:30-13:00
Dermatoloģe iesaka padomus ādas kopšanai vasarā

Dermatoloģe iesaka padomus ādas kopšanai vasarā

Aiz loga arvien biežāk saules stari noglāsta mūsu ādu, ļaujot iegūt brūnu iedegumu. Līdz ar saulītes parādīšanos uz ķermeņa var parādīties pigmenti, palielināties dzimumzīmju skaits. Good Life Clinic sadarbībā ar dermatoloģi dr.Jeļenu Moisejenko-Goluboviču ir sagatavojusi padomus, ko ņemt vērā šajā vasarā, pasargājot savu ādu!

Katram cilvēkam ir dzimumzīmes – lielākas vai mazākas. Vienam to nav gandrīz nemaz, bet cits ar tām gluži kā nosēts. Dzimumzīmes ir dažādās krāsās – ādas krāsā, brūnas, sārtas, un pat zilas. Katram cilvēkam dzimumzīmju skaits ir ģenētiski noteikts. Turklāt noteikti nav jāsatraucas, ja dzīves laikā uz ķermeņa parādās jaunas dzimumzīmes. Tas ir dabisks process. Visbiežāk uz ādas jaunas dzimumzīmes rodas saules ultravioleto staru iedarbībā, īpaši pēc sauļošanās sezonas. Pastiprināti tās veidojas pubertātes periodā, bet sievietēm arī hormonālo svārstību dēļ — grūtniecības laikā. 

Dzimumzīmju pārbaude ir kļuvusi sevišķi aktuāla pieaugot saslimstībai ar  ādas vēzi. Ņemot vērā to dzīmumzīmju un labdabīgu uzaugumu daudzveidību uz ādas, tikai ādas ārsts spēj atšķirt potenciāli labdabīgu veidojumu no ādas vēža, īpaši melanomas, kas ir visļaundabīgākais ādas audzējs – līdzīgi dzimumzīmēm, tas attīstās no ādas pigmentšūnām. Bieži vien melanoma var sākotnēji atgādināt labdabīgu dzimumzīmi vai  attīstīties jau esošā dzimumzīmē.

Kā liecina Starptautiskais viroterapijas centra dati, Latvijā katru gadu 60-90 cilvēku mirst no melanomas. Diemžēl, ja tā netiek laicīgi diagnosticēta var izplatīties pa visu organismu caur asinsriti un limfātisku sistēmu.

Kā tiek veikta dzimumzīmju pārbaude? 

Klīniski mēs apskatām ādu ar neapbruņotu aci, bet nepielietojot speciālu ierīci uz aci nevar spriest par veidojuma dabu, tāpēc vienmēr pielietojam dermatoskopu. Dermatoskops ir speciāla optiska ierīce, kas palielina un izgaismo ādas veidojumu, ļaujot izšķirt tā struktūras (asinsvadus, pigmenttīklojumu). Zinot labdabīgu un ļaundabīgu veidojumu pazīmes mēs varam spriest par veidojuma dabu un tālākas novērošanas vai ārstēšanas nepieciešamību. Rekomendēts pārbaudīt dzimumzīmes 1 x gadā, Ieteicams pārbaudīt ādas veidojumus pirms sauļošanas sezonas lai baudītu sauli un ūdens priekus droši!

Cik pareizi sauļoties un vai tas vispār ir jādara? 

Viss, kas tiek darīts saprātīgās robežās, ir labvēlīgs veselībai. Viss pārējais kaitē, dažreiz neatgriezeniski. Kad mēs sauļojamies, tiek ražots vitamīns D, kas novērš nopietnu slimību, tādu kā rahīta  attīstību. Bet ieguvums notiek tikai tad, ja to dara prātīgi. Labākais laiks ir līdz plkst. 12:00 un pēc 16:00 kad pabaudīt saules siltumu nekaitējot savai ādai. No 12:00 – 16:00 saule ir ļoti aktīva un neievērojot piesardzību var dabūt apdegumus.

 

Par ko jāatceras vasarā? Par saules aizsarglīdzekļu lietošanu!

 

Šis ir būtiskākais ādas aizsardzības profilakses līdzeklis, kas būtu jāveic visa gada garumā, jo īpaši pievēršot uzmanību sauļošanās līdzekļa lietošanai vasaras laikā. Lietojot saules aizsarglīdzekļus ne vien pasargāsiet ādu no apdegšanas, bet arī, iespējams, novērsīsiet ādas vēža rašanos.  Saules aizsarglīdzekļu lietošana palēnina arī foto novecošanos un ļauj saglabāt skaistu un veselīgu ādu.

 

Dodiet priekšroku aizsarglīdzekļiem ar augstāku aizsardzību!

Izvēloties saules aizsarglīdzekļus, jāpievērš vērība SPF filtram. 

Tam vajadzētu būt ar atzīmi 30+ tumšākiem ādas tipiem un  - 50+ SPF gaišādainiem, lai ādai sniegtu maksimālu aizsardzību. Tad kad āda ieguvusi iedegumu, SPF filtru var samazināt uz 15 + SPF un 30+ SPF attiecīgi ādas tipam. Dienas laikā saules aizsargkrēms ir jāatjauno ik pēc 2-3 stundām. Un nē, nav jābaidās, ka saules stari neļaus iesauļot ādu brūnu!

 

Arī ūdenī ar sauļošanās līdzekli!

Esot ūdenī, apdegšanas varbūtība daudzkārt palielinās. Peldēšanās laikā tiek zaudēta ķermeņa temperatūras režīma kontrole, siltums nav jūtams, bet ultravioletais starojuma iedarbība nemazinās un joprojām rada briesmas ādas apdegumam un saules dūrienam. Iespējams, ka kājas būs drošas ūdenī, bet galva, kakls, pleci un muguras daļa ir pakļauti saulē vēl aktīvāk nekā krastā. Pēc peldēšanas nosusiniet  ādu un atjaunojiet sauļošanās līdzekli.

Katru vakaru lietojiet emolientus jeb ādas mitrinošus līdzekļus lai atjaunotu un mitrinātu ādu, kas ārējo faktoru ietekmē paliek sausa. 

 

Ja nu tomēr saules apdegums… 

Ja, neskatoties uz visiem brīdinājumiem un piesardzības līdzekļu lietošanu, jūs apdedzinājāt ādu saulē, tad  dažas dienas, kad tas ir noticis, aizliegts uzturēties saulē. Jums ir jādod jūsu ādai iespēja atjaunoties. Lai to izdarītu, ieteicams dot priekšroku ārstnieciskiem līdzekļiem: izmantot dzesēšanas līdzekļus, piemēram, aukstās kompreses, dzīšanai un ādas atjaunošanai aptiekas krēmus, putas vai aerosolus pret apdegumiem. Nepieciešamības gadījumā griezties pie ārsta pēc palīdzības.

 

Novēlam Jums  drošu un saulainu vasaru!

GoodLife clinic komanda



© 2024 Goodlife Clinic. Visas tiesības aizsargātas